Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bez shrnutí editace
== Mediace jako způsob řešení konfliktů a krize ==
Mediaci v České Republice uskutečňuje prostřednictvím zákonů 257/2000Sb. a 202/2012Sb. asociace mediátorů České Republiky.
 
Mediace má poměrně široké využití, například v rodinných sporech, při rozvodech, sousedských konfliktech, vyhrocených konfliktech na pracovišti, konfliktech ve škole, komunitě či zdravotnictví.
 
Mediace je poměrně zásadně ovlivňována charakterem konfliktní situace (bohužel ne vždy je možné dospět k dohodě) a schopnostmi mediátora.
 
Mezi základní principy mediace patří:
* Dobrovolnost
* Důvěrnost a důvěrná atmosféra
* Změna soupeření na vzájemnou spolupráci
* Orientace na budoucnost
* Neutralita
* Hledání nových možností
* Pochopení odlišností
* Převzetí zodpovědnosti
* Svoboda rozhodování
 
=== Historie ===
Ve své podstatě má smírčí řešení konfliktů svůj základ již ve starověkých filosofiích. V průběhu středověku pak bylo v trestním právu zakotveno budování tzv. smírčích křížů jako způsob řešení některých trestných činů.
 
Od druhé poloviny dvacátého století se pak objevuje mediace jako metoda mimosoudního řešení některých méně závažných trestných činů.
 
=== Základní elementy ===
Mediátor je neutrální osoba, která zprostředkovává komunikaci směřující k vyřešení konfliktu pomocí dohody.
 
Mediační dohodu pak musí písemně uzavřít obě strany konfliktu. K jejím náležitostem patří podpis obou stran konfliktu, datum uzavření a podpis mediátora, kterým je stvrzeno, že mediační dohoda byla náležitě uzavřena v rámci mediace. Tato dohoda take upravuje práva a povinnosti všech stran konfliktu. Za její obsah pak jsou odpovědné pouze strany konfliktu.
 
Je však take možno uzavřít dohodu o nedohodě, kterou strany výslovně sdělují, že nehodlají dale pokračovat v mediaci.

Navigační menu