Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Implementace - Diplomka

Přidáno 2 389 bajtů, před 9 lety
Implementace
== Implementace ==
V této kapitole se budu zabývat samotnou implementací výše popsaných algoritmů a metod.
 
OBRAZEK STRUKTYRY DB Z NAVICATU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
=== Získávání dat ===
== Vyhodnocení experimentu ==
Experiment jsem provedl s datovým vzorkem z oblasti Brna tak, jak jsem popsal v předchozí kapitole.
 
=== Vyhodnocení kritérií analýzy ===
* '''Zpracovatelnost získaných dat''' - získaná data se ukázaly jako zpracovatelná, jejich objem je dostatečný vzhledem ke zvoleným metodám předzpracování a následné analýzy.
* '''Správnost zvolené metody''' - zvolená metoda DBSCAN se ukázala správnou, poskytuje pro vstupní sadu dat výsledky a nemá problém se vyrovnat s velkým počtem odlehlých dat, které nepatří do žádného se shluků
** Zvolená metoda poskytuje pro zpracovávané data výsledky
** Metoda je schopna se vyrovat s charakteristikou vstupních dat
* '''Smysluplná velikost získaných farem''' - po vhodném vyladění parametrů metody jsou výstupem shluky portálů (farmy), jež vyhovují uvedeným kritériím. Ve zpracovávaném časovém rámci se podařilo najít větší množství shluků, které vyhovují těmto kritériím.
** Alespoň pět portálů v každé farmě
** Ne více než 50 portálů v jedné farmě
 
=== Úspěšnost analýzy ===
úspěšnost zvolené metody vyhodnocuji jako potvrzení domněnky o lokaci běžně známých shluků. Chování hráčů potvrzuje, že zvolená metoda dolování z dat odpovídá realitě. Na zvoleném vzorku dat se podařilo dokázat, že použitá metoda je schopna zpracovávat skutečná data.
 
==== Experimentace s maximální vzdáleností portálů ve shluku ====
Pro relevanci výsledků, které poskytuje shlukování pomocí metody DBSCAN je důležitým parametrem maximální vzdálenost jednotlivých bodů ve shluku, v tomto konkrétním případě maximální vzdálenost dvou portálů v rámci jedné farmy.
 
Jako výchozí hodnotu jsem zvolil vzdálenost 150 metrů. Tato vzdálenost mi přišla jako stále ještě rozumná vzdálenost, kterou je hráč ochoten ujít mezi dvěma portály. V průběhu analýzy dat se však ukázalo, že tato vzdálenost je příliš velká a metoda má sklon ke spojování dvou shluků pomocí řetězce osamocených portálů. Takovýto výsledek se hrubě neshodoval s reálným průběhem hry a proto bylo potřeba přistoupit ke korekci tohoto parametru.
 
Postupnými úpravemi vzdálenosti jsem nakonec dospěl k maximální vzdálenosti portálů 50 metrů, při které výsledné umístění a tvar shluků nejvíce odpovídá empirické zkušenosti.

Navigační menu